jkhgs / Historia Klubu 
   Aktualności
   Bieżące Wyniki Klubu
   Galeria
   Historia Klubu
   Inne Kluby
   Linki
   Nasi Hodowcy
   O Jurze
   Plan Lotów 2009
   Przewidziane Klasyfikacje
   Wykaz Członków
   Wyniki Ogólnopolskie
   Wyniki sezonu 08
   Zarząd Klubu
 

Historia Klubu:

    Początki hodowli gołębi pocztowych w Łazach sięgają pierwszych lat minionego stulecia. Jednak narodziny życia organizacyjnego datuje się od utworzenia w 1955 roku Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Łazy, liczącego wówczas ok. 15 członków.

     Towarzystwo szybko się rozrastało, wstępowali do niego miłośnicy i hodowcy gołębi pocztowych z okolicznych miejscowości gmin Łazy i Ogrodzieniec. Hobby obejmowało coraz większy szereg ludzi, ale samodzielne lotowanie było utrudnione.

     Dlatego też wspólnie z członkami oddziału Zawiercie przewożone były gołębie koleją na stacje PKP Myszków, gdzie wspólnie z gołębiami z oddziału Myszków jechały w dalszą podróż. Można sobie wyobrazić trudności z załadunkiem gołębi do drewnianych koszy, a następnie przewożenie ich przy pomocy wozu konnego na stacje PKP w tej chwili wydaje się to trochę dziwne przy używaniu samochodów ciężarowych i nowoczesnych kabin do przewozu gołębi.

      Pierwszy zegar do rejestrowania powracających gołębi z lotów posiadało niewielu hodowców z uwagi na dużą jego cenę. Dlatego też koledzy hodowcy po przybyciu ich gołębia do domu udawali się z obrączką gumową do osób posiadających zegary do konstantowania gołębi. Było to bardzo utrudnione z uwagi na znaczne odległości pomiędzy hodowcami, a do dyspozycji były tylko rowery.

           W roku 2007 zarząd Odziału Łazy oraz jego członkowie postanowili rozwiązać PZHGP Oddział Łazy , a zawiązać organizację niezależną od Polskiego Związku noszącą nazwę Jurajski Klub Hodowców Gołębi Sportowych z siedzibą w Łazach. Nazwę taką przybraliśmy celem propagowania wśród hodowców z całej Polski jak również z zagranicy Jury Krakowsko Częstochowskiej.

      Obecnie Jurajski Klub Hodowców Gołębi Sportowych zrzesza 150 członków z 4 gmin znajdujących się na terenie Jury Krakowsko -Częstochowskiej, oraz miast Zawiercie, Ogrodzieniec, Łazy, Klucze, Kroczyce, Zawiercie. W powyższym klubie działają 4 punkty wkładań: Ogrodzieniec, Łazy, Klucze, Zawiercie. W roku założenia klub zakupił dwie nowoczesne kabiny do przewozu gołębi pocztowych oraz inne potrzebne rzeczy do prawidłowego funkcjonowania Klubu. Wydaliśmy na ten cel znaczne środki finansowe, lecz musimy stwierdzić, że się to opłaciło gdyż gołębie są przewożone w doskonałych warunkach.

  Czasy się zmieniają i rozwój techniki ma decydujący wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia. Odczuliśmy pozytywnie ten rozwój także i w naszym Klubie . Jak nasi poprzednicy posiadali jeden zegar do rejestracji czasów przylotów gołębi to obecnie każdy hodowca posiada zegar kontrolny w tym około 50 kolegów na 150 członków Jurajskiego Klubu Hodowców Gołębi Pocztowych posiada elektroniczne systemy do konstatowania gołębi. Można by jeszcze długo analizować fakty które tworzyły i nadal tworzą nasz historyczny wizerunek.


 

Copyright ©2009 by jkhgs
Kreator Stron www